Zavřít

Jak vybrat správný discgolfový disk

Putter, midrange, driver, stabilní, nestabilní, hyzerflip, ohebný, tvrdý, bead, či nebead, forehand, backhand, glide, turn, fade… Jak ale vybrat ten správný?

Tuto otázku si pokládají mnozí a neexistuje na ni jednoduchá odpověď. Po přečtení tohoto článku k ní však budete o hodně blíž. Záleží totiž na mnoha věcech – od vašich discgolfových dovedností, přes počasí v jakém obvykle hrajete, až po vaši oblíbenou barvu. Článek jsme rozdělili do tří částí. Nejprve radíme těm, kteří hledají svůj úplně první disk, potom těm, kteří vybírají už několikátý a na závěr přikládáme několik dobrých rad pro oba případy.

V praxi vám hodně pomůže náš průvodce výběrem disku, avšak díky tomuto článku vše pochopíte trochu víc do podrobna.

Za fotografii děkujeme Moravian Gators a Martinu Jarošovi

Hledáte svůj úplně první disk?

V tom případě je potřeba si určit, zda chcete discgolf hrát jen čas od času s vašimi blízkými (např. jednou týdně), nebo máte v plánu se vypracovat a začít jezdit na ligové discgolfové turnaje.

Pokud jste začínající rekreační hráč, tak uděláte nejlépe, když sáhnete po nějakém disku na střední vzdálenost. Je totiž univerzální. Pokročilí s ním hodí i přes 100 metrů, zároveň ale bývá velmi ovladatelný a dobře poslouží i na dohazování do koše. Nestačí však vybrat úplně kterýkoli, je důležité, aby šlo o pokud možno co nejrovnější disk. Ten poznáte tak, že sečtete jeho poslední dvě čístla (letové charakteristiky turn a fade) a vyjde vám -1, 0, nebo +1. Platí, že muži mohou jít v součtu více do plusu (0, +1, možná i +2), ženy a děti spíše do minusu (0, -1, -2)

Mezi midrangové bestsellery bezesporu patří Mako3 od Innovy, Buzzz od Discraftu nebo Fuse od Latitude64.

O výběru správného disku na střední vzdálenost jsme taky natočili tohle video.

Jste-li ambiciózní a chcete v discgolfu něčeho dosáhnout, uděláte nejlépe když nejprve sáhnete po ještě pomalejším disku, konkrétně nějakém putteru. Ano, všichni sníme o dlouhých 150 metrových hodech, je ale zapotřebí nejdříve vybudovat silný základ vaší discgolfové techniky, na které můžete postupně stavět. Důvody, proč nemá smysl začínat u rychlých disků, popisujeme v zeleném rámečku níže.

A právě tento účel perfektně splňují puttery. Neodpouští chyby. S putterem se naučíte správně disk roztáčet a budete házet švihově, nikoli silově. Díky tomu váš disk déle udrží rovnou linii, bude lépe zvládat vítr, tolik se nenadřete a umožní vám to v budoucnu házet opravdu daleko. A není se čeho bát, pomalým a rovným diskem se dá hodit rovně, doprava i doleva.

Za fotografii děkujeme Martinu Jarošovi

Za tyto puttery dáme ruku do ohně: Pure od Latitude64, Atom od MVP, P1x od Discmanie či Aviar od Innovy.

Natočili jsme i video o výběru správných putterů, tak koukněte sem.

Proč není dobré začínat s rychlými disky
Discgolfový disk nemá žádný motorek ani jiný pohon. Letí jen takovou rychlostí, jakou mu předáte svým hodem. Rychlost disku „13“ tedy automaticky neznamená, že disk poletí 130 km/h (ó jak by to bylo krásné), ale spíše to, že je velmi aerodynamický, a svých ideálních letových vlastností dosáhne až při velmi vysoké rychlosti letu.

Začínající hráči disku tuto rychlost zpravidla nejsou schopni předat. Bohužel se kvůli tomu naučí házet velice silově, aby jim zbytečně rychlé disky alespoň trochu létaly a získají špatné návyky, které se pak jen velmi těžko odbourávají.

Pomalejší disky jsou naproti tomu mnohem ovladatelnější, předvídatelnější, pohodlněji padnou do ruky a ve výsledku taky poletí dál. Pokud hodíte putter (s čísly 2, 3, 0, 0) rychlostí 60 km/h, tak může doletět i 80 metrů a úplně rovně, jelikož mu k tomu stačí jen malá rychlost. Pokud stejnou rychlostí hodíte driver (s čísly 14, 6, -1, 2), dostanete se maximálně na takových 70 metrů a ještě k tomu bude uhýbat do strany.

Hledáte pro sebe už několikátý discgolfový disk?

V tom případě nejdříve pozorně nastudujte, co vlastně máte v bagu a jak vám který disk lítá. Pochopení číselných charakteristik disků je stěžejní:
Rychlost = aerodynamika disku (jak rychle může letět, když ho tak rychle hodíte),
Glide = klouzavost nebo plachtivost disku (jak dlouho vydrží ve vzduchu vlivem rotace),
Turn = zatáčka přes osu (u backhandu pravačkou to je doprava) při vysoké rychlosti, tedy na začátku letu,
Fade = zatáčka a odpadnutí zpět (u backhandu pravačkou to je doleva) při nízké rychlosti, tedy na konci letu.

Důležité je si uvědomit, že disk nemá žádný procesor, mozeček, ani nic podobného. Neví, kdy je začátek a kdy konec letu, záleží jen na rychlosti, kterou letí. V případě, že jej hodíte (backhandem pravačkou) příliš pomalu, bude zatáčet doleva. Pokud jej naopak hodíte příliš rychle, zatočí doprava. Každý disk má svou optimální rychlost, při které předvede ideální letovou křivku. A to je vlastně vše, co potřebujete vědět. Máte-li v bagu disk s čísly 5, 5, 0, 0 a zatáčí vám doleva, znamená to, že mu nedáváte dostatek rychlosti. Proto je potřeba vybrat buď pomalejší nebo méně stabilní disk. Méně stabilní znamená s větším turnem (čím nižší je součet Turn a Fade, tím méně je disk stabilní – nejméně stabilní disky se dostanou až na -4). Je potřeba se rozhodovat nikoli podle toho, jak disky létají ostatním (např. profíkům na videích od Jomez Productions), ale podle toho jak který disk létá přímo vám!

Realita je taková, že do toho vstupuje ještě rychlost rotace, která Turn i Fade zmírňuje, tedy čím vyšší je rychlost rotace, tím méně se Turn a Fade projeví. To už jsme ale zbytečně hluboko v discgolfové fyzice.

Za fotografii děkujeme Moravian Gators a Martinu Jarošovi

Pár tipů k výběru na závěr

Hmotnost disku

Ptáte se, jak těžký by měl disk být? Tady platí, že čím lehčí, tím delší a naopak čím těžší, tím přesnější. Je třeba myslet na to, že discgolf je hra zaprvé o přesnosti, na druhou stranu ženy, děti či discgolfisté staršího věku by se s těžkými disky jen zbytečně trápili.

U putterů ani midrangů vyšší hmotnost zpravidla nevadí, tam je opravdu důležitá zaprvé přesnost, u driverů však klidně můžete jít do nižších čísel.

Barva disku

Tohle je hodně individuální problematika, vězte ale, že každá barva se na hřišti nehledá stejně dobře. Dlouholetým favoritem je růžová, která je vidět v jakýchkoli podmínkách (vč. sněhu, trávy či suchého listí). Dále je oblíbená oranžová, světlezelená či bílá barva. Poslední zmiňovanou ale nedoporučujeme ve sněhu.

Také platí, že puttery se většinou neztrácí, jelikož nelétají tak daleko a jsou velmi ovladatelné. Většinou proto budete vědět kam dopadly.

Za fotografii děkujeme Moravian Gators a Martinu Jarošovi

Materiál disku

Pomineme-li různé limitované edice a speciálky, pak platí, že čím odolnější je materiál, tím vyšší je cena. Všechny discgolfové značky mají celou řadu perfektně odstupňovaných materiálů, ze kterých si vybere úplně každý.

Puttery je většinou vcelku zbytečné pořizovat v dražších materiálech, na greenu se jen těžko projeví to, jak jsou obité a levnější materiály se pohodlněji drží. Výjimku tvoří přihazovací puttery, které ze své podstaty létají rychleji, než ty puttovací, mohou proto utrpět více poranění.

Midrange záleží na hráči. Některým vyhovují základní materiály, jiným spíše ty prémiovější. Pokročilí určitě dávají přednost těm druhým.

Pokud to s discgolfem myslíte alespoň trochu vážně, je nerozum sahat po driverech v základním materiálu. Na jejich ostré a úzké hraně je totiž rychle poznat každý škrábanec, navíc létají největší rychlostí a musí si vytrpět ty nejsilnější nárazy.

Je také dobré vědět, že čím více je disk opotřebovaný, tím je méně stabilní. Bude tedy rozdíl mezi zbrusu novým C-line MD (4, 5, 0, 0) a dva roky používaným D-line MD (4, 5, 0, 0). Druhý zmiňovaný bude spolehlivě končit vpravo (při backhandu pravačkou).

Značka a výrobce disku

Najdete u nás americké, švédské i čínské discgolfové disky. A výrobců existuje ještě mnohem více. Ne všichni jsou ale dostačující svou kvalitou či šíří výběru. Ti, jejichž zboží najdete u nás na eshopu, jsou ověření léty letů na discgolfových hřištích a každý nabízí kompletní sérii disků, se kterou si poradíte s jakýmkoli hřištěm.

V detailu každého produktu na našem eshopu popisujeme značku či výrobce, jehož zboží prohlížíte. Každý z nich přistupuje k výrobě disků trochu jinak, s jinou filozofií a je na každém z nás aby si našel tu, která v něm nejvíce rezonuje. Anebo prostě kupte cokoli co vás zaujme, neexistuje mnoho důvodů proč byste se měli držet jen jedné značky. Nezapomeňte občas vyzkoušet něco nového!

Pevně věříme, že vám tenhle článek dopomůže k tomu, aby byl váš příští discgolfový disk přesně podle vašich představ. Na eshopu jich máme nespočet, pustťe se rovnou do výběru!

Za fotografii děkujeme Moravian Gators a Martinu Jarošovi

O autorovi

Discgolf hraje od roku 2011. Od počátku se taky věnuje jeho rozvoji skrz pořádání turnajů, výuku discgolfu a eshop proDiscgolf.cz, který má na starost. Je mistrem republiky v discgolfu z roku 2017 a 2020.