Zavřít

Jak se zlepšovat v discgolfu i mimo hřiště?

Často se říká, že v discgolfu se člověk zlepší jenom tím, že bude neustále chodit na hřiště a házet stovky disků denně. Ano, to je pravda, je důležité takto trénovat, opakovat a upevňovat si svou techniku a pocity, které u toho míváme, atd. Nicméně existují i jiné věci, které jsou pro náš discgolfový rozvoj důležité. Někdy si to možná ani neuvědomujeme, ale naše životospráva se může také odrazit na tom, jak se nám daří na hřišti. V životě je spoustu složek, na kterých je také důležité pracovat.

Strava

To, jak se dennodenně stravujeme, má velký vliv na spoustu aspektů v našem životě. Jídlo ovlivňuje naše mentální naladění, spánek… Naše tělo si můžeme přirovnat k autu. Auto k tomu, aby jelo, potřebuje benzín. A stejně jako to auto, i my potřebujeme benzín k tomu, abychom fungovali. V tomto případě benzín představuje jídlo. Protože naše auto milujeme a chceme mu dopřát to nejlepší, dáme mu také ten nejlepší benzín, jaký je na trhu a věnujeme mu svou péči.

U jídla je důležité, abychom jedli čerstvé a co nejméně zpracované potraviny. Měli bychom jíst pravidelně, a když už se k jídlu během dne dostaneme, měli bychom se mu plně věnovat. Pokud tak učiníme a budeme vnímat svoje tělo, vyhneme se například zbytečnému přejídání. Toto je důležité také v případě, že jsme na turnaji. Nechceme být přecpaní a sotva se hýbat, ale chceme se během kola cítit dobře ve svém těle a fit. Proto je lepší si na kolo připravit více menších svačinek, které můžete během kola ujídat. Mezi mé oblíbence patří tyto: oříšky, přesnídávky, proteinové tyčinky, ovoce (za mě jsou nejlepší banány), hořká čokoláda, pečivo se sýrem/šunkou,… Také doporučuju mít u sebe vždy hroznový cukr jako rychlou dávku energie.

Za fotografii děkujeme Moravian Gators Nový Jičín a Martinu Jarošovi.

Když už se po kole dostaneme na oběd, také je určitě lepší si zvolit něco lehčího, po čem se budeme cítit dobře a nebude se nám chtít si okamžitě dát dvacet. Takže žádné smažené jídla plné tuků, po kterých nám bude těžko. A to stejné i s večeří. Na turnaji se vždy snažím jíst spíše lépe stravitelná jídla, abych nemusela řešit zbytečné komplikace navíc.

Je dobré se snažit jíst co nejzdravěji, ale není nutné jíst 100% zdravě. To ani nejde, protože není snad žádná potravina, která by byla 100% zdravá. Můžete jíst neustále zeleninu, ovoce, luštěniny, ořechy a tak dále, ale důležité je hlavně množství, které těchto potravin sníte. Zdravější potraviny mohou mít větší kalorickou hodnotu, než ty ,,normální’’. Proto můžete přibrat i poté, co budete konzumovat výhradně zdravější potraviny. Obecně platí, že hubnout začnete v případě, kdy váš výdej energie bude větší než její příjem. Na stejné váze se budete držet, pokud se aspoň zhruba bude váš výdej energie rovnat jejímu příjmu. Zní to jednoduše, ale ne vždy se to lehko plní nebo hlídá.

Není nutné se snažit jíst jenom samé zdravé věci. Mnohem lepší je si sem tam dopřát i něco nezdravého, co máme rádi. Často se doporučuje tzv. pravidlo 80/20, kdy se snažíme jíst 80 % kvalitních, čerstvých a zdravých potravin a 20 % z našeho energetického příjmu jsou potraviny, které sice nejsou z pohledu výživy žádný zázrak, za to nám ale dokážou vykouzlit úsměv na tváři. 

Nejde ani tak o to se v jídle nějak peskovat a hlídat. Lepší je si najít nějaký vlastní systém, zjistit, co nám vyhovuje, po jakém jídle se cítíme dobře a po jakém naopak ne. Určitě není dobré se úplně přejídat, ale jíst střídmě a radši častěji. 

Pitný režim

Co se týče pitného režimu, považuji jej za velmi důležitý. Všichni víme, že když jsme dehydrovaní, tak se moc dobře necítíme. Bolí nás hlava, jsme unavení a nesví. Měli bychom vypít aspoň 2 litry vody denně. Pokud vám to dělá problém, pomožte si tím, že si dáte láhev s vodou na místa, kde víte, že se ten den budete pohybovat. Například k pracovnímu stolu, vedle postele atd. Když budete mít láhev na očích, připomene vám to, že byste měli více pít. 

Nejlepší je určitě pít primárně vodu. Sladké nápoje jednou za čas nejsou špatné, ale určitě bychom je neměli pít po litrech. Obsahují totiž více cukru než si myslíme. Vím, že ze začátku je těžké se sladkých nápojů vzdát, ale sami zjistíte, že jakmile je budete pít po nějakou dobu méně, budou se vám najednou jevit jiné sladké potraviny jako mnohem sladší a už vám ani nebudou tolik chutnat. A také zhubnete. A to přece všichni chtějí, ne?

Na turnaj je vždy dobré u sebe mít dostatek vody. Já to většinou dělám tak, že si vezmu jednu láhev s vodou a do druhé láhve si dám nějaké sladké pití jako třeba magnesium nebo vitamin C. Určitě to znáte, takové ty rozpustné tablety. Někdy také používám Waterdrop, což jsou rozpustné tablety s různými příchutěmi, které neobsahují skoro žádný cukr ani kalorie. Ovocný džus může být také vhodnou variantou, ale když vypijete celou krabici, bude to téměř stejné jako když byste vypili láhev Coca Coly nebo jiné limonády. 

Regenerace

Trénink je důležitý, ale stejně tak důležitá je i regenerace. Pod regenerací si každý může představit něco jiného. Někdo si jde lehnout doma, jiný jde na bazén a do vířivky nebo třeba na masáž. Každý také víme, že pro nás funguje něco jiného. 

Za fotografii děkujeme České asociaci discgolfu a Martinu Jarošovi.

Já se po turnaji většinou snažím si pořádně odpočinout a regenerovat. Když si jdu zaplavat, příjemně se mi u toho uvolní celé tělo a poté taky můžu skočit do vířivky a do sauny. Nedávno jsem také byla na masáži zad a nohou a musím říct, že to bylo něco. Je to také dobrý způsob, jak se odměnit.

Největší regeneraci podstupuje naše tělo během spánku. Dalo by se říct, že se během noci v podstatě zrestartujeme. Všichni víme, že když se dostatečně nevyspíme, nejsme schopni se pořádně soustředit. Práce, kterou konáme, nám vůbec nejde od ruky a i lehký úkol nás dokáže pořádně potrápit. Spánek má velký vliv na naše mentální, emocionální a fyzické zdraví. 

V dnešní době ale může být velmi náročné si dobrý spánek zajistit. Všichni se za něčím neustále ženeme a slovo odpočinek téměř neznáme a nebo si ho nechceme dovolit. Za den toho chceme stihnout, co nejvíce to jde. Přitom by někdy nebylo špatné si věci například rozložit do více dní. Den má přece jenom 24 hodin, a když našemu tělu a mozku ani na chvíli nedáme pauzu, za nějakou dobu se zblázní. Poté večer uleháme do postele s tím, že v hlavě máme neustále smršť myšlenek a nepodaří se nám ani usnout. 

Když už nám naše tělo vysílá jasné signály a cítíme se vážně unavení, neměli bychom se pokaždé snažit ten pocit přebít například kávou nebo jiným kofeinovým nápojem. Někdy je vážně nejlepší si prostě jít lehnout a doplnit síly. Nebo to ještě vydržet do večera a jít spát dřív než normálně. Není na tom přece nic špatného, uleví se vám a svět se bez vás na chvíli taky obejde. Poslouchejte své tělo a neignorujte jej. Zdraví máme jenom jedno a i když se po ignorování únavy hned nic nestane, může to vyústit ve větší problémy, než si dovedete představit.  

Za fotografii děkujeme České asociaci discgolfu a Martinu Jarošovi.

Je dobré si nastavit čas, kdy půjdete spát a kdy budete vstávat každý den a takto to pravidelně opakovat. Po nějaké době už si možná ani nebudete muset nastavovat budík, protože si na to vaše tělo zvykne.

Co se týká délky spánku, obecně platí, že čím jsme starší, tím se délka spánku zkracuje. Novorozenec může spát klidně 16 hodin denně a u důchodců se může stát, že budou spát sotva 5 hodin. Každý jsme navíc jiný a máme jiné potřeby. Obecně si ale myslím, že spát okolo 7-9 hodin denně je akorát. Někdy se cítíme lépe po méně hodinách spánku než více, což už každý z vás určitě zažil.

Spánek na turnaji je také více než důležitý. Měli bychom si ho dopřát dostatek, abychom se cítili plní energie a byli schopni podávat ten nejlepší možný výkon. Není dobré spát před turnajem až moc, ale zároveň ne moc málo. Před spaním je nejlepší si už moc nehrát s telefonem a nekoukat do žádného displeje. Bude se vám pak usínat lépe a nebude se vám zdát o blbostech. 

Mentální stránka

Jak se často říká, můžeme dělat cokoli, ale stejně je to všechno o hlavě. Pokud nebudu mít pořádek v hlavě, zřejmě nikdy pořádně nedosáhnu toho, co chci. A tak je důležité utřídit si myšlenky a stanovit si, čemu se v životě chceme věnovat více a čemu méně. Musíme znát své proč. Za veškerým naším jednáním a chováním stojí nějaká příčina. Je tedy důležité si uvědomit, za čím si v životě jdeme, stanovit si nějaké cíle a těch se držet. O mentalitě, motivaci atd. bych ráda něco napsala ještě v dalších článcích, a tak se teď nebudu nějak extra rozvášňovat.

Za fotografii děkujeme České asociaci discgolfu a Martinu Jarošovi.

Na závěr

Všechno zmíněné se možná jeví jako úplně samozřejmé a jasné, ale určitě se najdou i tací, kteří se v těchto oblastech dost zanedbávají. A nejspíš jste to i právě vy. Je velmi důležité na sobě v těchto věcech pracovat. Možná tenhle článek sice na první pohled nepůsobí jako návod na to, jak být nejlepším discgolfistou, ale když se nad tím zamyslíme víc, dalo by se říct, že ano. Výše zmíněné věci jsou základem života každého z nás, a je jenom naše volba, jak dobře se o sebe budeme starat. Úmyslně jsem moc nezmiňovala věci jako je alkohol, cigarety atd., abych zbytečně nevyvolávala konflikty. Za sebe bych k těmto věcem chtěla stručně říci, že mi osobně do života sportovce moc nesedí, i když tohle je každého věc. Každý discgolfista je ale zároveň také sportovec, a pro sportovce je zásadní se o sebe dobře starat, aby mohli svůj oblíbený sport vykonávat co nejdéle a co nejlépe.

O autorovi

Studentka fyzioterapie, nejúspěšnejší a nejlepší discgolfistka u nás a trojnásobná mistryně republiky. Kromě discgolfu se zajímá o spoustu dalších sportů, zdraví a žurnalistiku.