Zavřít

Aplikace UDisc, aneb „pravá ruka“ každého discgolfisty

Už před pár měsíci jsme dali světu vědět, že pracujeme na překladu bezkonkurenčně nejlepší mobilní aplikace pro discgolfisty. A teď je hotovo! Dne 2. listopadu 2020 byla publikována první kompletně počeštěná verze aplikace UDisc pro Android (v nadcházejících měsících bude česky i pro iPhone), a my jsme se proto rozhodli sepsat tento článek s několika důvody, proč byste měli UDisc používat, a taky s návodem jak na to.

Proč je UDisc ta pravá discgolfová appka

Vyvíjejí ji discgolfisti pro discgolfisty. A neustále ji různě vylepšují, posouvají dál, přidávají nové funkce či nová zařízení. Letos třeba začali podporovat zapisování skóre přes Apple Watch a Galaxy Watch. Součástí je také skóringový systém UDisc Live, který využívá většina špičkových světových turnajů.

Má spoustu funkcí, které jako hráči discgolfu oceníte. Díky UDiscu najdete nejbližší hřiště kdekoli na světě, informaci o tom, v jakém je zrovna stavu, kdo na něm zahrál nejlepší skóre (za celou dobu existence, za posledních 30 nebo 7 dní) a podobně. Taky si budete moci zapisovat a sledovat vaše vlastní statistiky – jak vám jde puttování nebo zda trefujete fairwaye a jak daleko vlastně házíte.

V základní verzi je zdarma, v té placené (129 Kč ročně) pak umí ještě pár věcí navíc: automaticky sdílí skóre s ostatnámi hráči ve flightu, zálohuje vaše data na cloud a umožňuje soutěžení v globálních i přátelských leaderboardech.

Jak na UDisc

Nechápejte nás špatně, UDisc je skutečně moderní, uživatelsky přívětivá a jednoduchá aplikace. Nabízí ale spoustu skvělých funkcí, které můžete přehlédnout, a proto sem radši sepíšeme krátký návod.

  1. Stáhněte si UDisc do vašeho smartphonu, ať už jde o Android (již v češtině) nebo iPhone.
  2. V aplikaci si rovnou vytvořte uživatelský účet a aktivujte si zkušební verzi UDisc Pro. Věřte nám, nebudete litovat.
  3. Je na čase najít přes záložku Hřiště (Courses) nejbližší hřiště a vyrazit. Mimochodem najdete všechna hřiště i na udisc.com/courses. V aplikaci i na webu najdete fotky, mapky, různé layouty, hodnocení od hráčů a taky aktuální stav hřiště, což je naprosto super funkce, díky které většinou zjistíte, zda je hřiště posekané, hratelné a podobně. Funguje nejspolehlivěji zejména u frekventovanějších hřišť, ale čím více lidí bude UDisc používat, tím lepší a přesnější informace budou!
  4. Dorazili jste na místo? OK! Klikněte na tlačítko Vytvořit skórkartu (Create Scorecard), aplikace vám automaticky nabídne nejbližší hřiště, zvolte jej (pokud je správně), vyberte layout (tedy variantu hřiště), který chcete hrát, vyberte s kým chcete hrát (buď můžete přidat další uživatele UDiscu přes jejich PDGA číslo či uživatelské jméno, nebo můžete vytvořit lokálního hráče u vás v telefonu).
  5. Nastavte, jakým způsobem chcete zapisovat skóre. My doporučujeme Plné statistiky pro vás a skóre pro ostatní (Full Stats for me only), první jamku, pořadí hráčů na výhozišti a můžete házet.
  6. Po každé jamce nezapomeňte zapsat skóre. Statistiky se zapisují jednoduše – zkrátka a dobře jdete po hodech a vždy kliknete podle toho, kde hod skončil (Circle 1 – do 10 metrů od koše, Circle 2 – do 20 metrů od koše, Fairway, Mimo fairway, nebo v OB/penalizaci). Jakmile doházíte, zkontrolujte že skóre odpovídá, která část hry vám dělala největší problémy a je to!
  7. Jakmile pár kol odehrajete, nezapomeňte se kouknout na záložku Profil, kde uvidíte své statistiky. Dozvíte se, zda je potřeba zapracovat na puttování a z jaké vzdálenosti, nebo vám dělají problémy spíše drivy. V žáložce More najdete Leaderboardy, na kterých zjistíte, jaké skóre na kterém hřišti hrají ostatní uživatelé UDisc. To ať máte porovnání a motivaci.

Naše nejoblíbenější funkce

Teď už víte, jak UDisc používat pro zapisováné skóre. Kromě toho ale nabízí nespočet dalších funkcí, které stojí za to zmínit. Ty naše nejoblíbenější jsme sem vypsali.

Aktuální stav hřiště je prostě pecka. Funguje to tak, že odehrajete kolo na nějakém hřišti a UDisc se vás zeptá, v jakém stavu se hřiště nachází. Vy pak jen kliknete na tlačítko a v případě většího problému jej popíšete. A je to! Ostatní teď budou vědět, jak na tom hřiště je.

Měření vzdálenosti hodu pomocí GPS sice není úplně nejpřesnější, ale za to až neuvěřitelně pohodlné. Měřit můžte jen tak, nebo klidně behem zapisování skóre. Stačí nastavit místo, odkud házíte a poté místo, kde disk skončil. K tomu můžete zadat o jaký disk šlo a jak jste ho házeli – UDisc si vše zapamatuje a v případě potřeby přehledně vypíše.

Díky wishlistu hřišť teď můžete mít své vytoužené discgolfové destinace na jednom místě. Koukali jste na přenos z turnaje na nějakém nádherném hřišti? Najděte si ho na UDiscu a přidejte do wishlistu. Až se budete nacházet blízko, nezapomenete na něj.

Leaderboardy na hřištích jsou skvělé proto, že snad každý rád soutěží. A díky UDiscu můžete soutěžit i v časech koronakrize, jelikož rekord týdne, měsíce, roku či všech dob může být na každém hřišti jen jeden.

Trénink puttování a trénink příhozů asi využijete zejména v mimosezóně, když už jsou dny krátké a nemáte třeba úplně čas jet na hřiště. Stačí vám k tomu totiž menší či větší venkovní prostor, nějaký ten tréninkový discgolfový koš a je to! Díky UDiscu můžete trénovat puttování i příhozy snadno měřitelným způsobem, díky kterému zjistíte, jak se v čase zlepšujete.

Pevně věříme, že se vám bude UDisc líbit. V proDiscgolf.cz skutečně věříme, že jde o jedinou discgolfovou aplikaci, kterou stojí za to používat. I proto jsme se rozhodli ji přeložit a otevřít ji tak velké spoustě českých discgolfistů, kteří měli s angličtinou problém.

V (hodně) blízké budoucnosti chystáme i nějaké ty vzdálené soutěže o roční verzi UDisc Pro zdarma! Tak buďte připraveni házet a bedlivě sledujte náš Facebook.

P.S. Ten, kdo si jako první něco objedná na našem eshopu s uvedenou poznámkou „Používám UDisc“, dostane do e-mailu kód na roční předplatné UDisc pro zdarma!

O autorovi

Discgolf hraje od roku 2011. Od počátku se taky věnuje jeho rozvoji skrz pořádání turnajů, výuku discgolfu a eshop proDiscgolf.cz, který má na starost. Je mistrem republiky v discgolfu z roku 2017 a 2020.