Házejte lépe bez jediného hodu
Představte si, že byste mohli trénovat například během nudné přednášky, při čekání na kamaráda nebo při ležení v posteli a nikdo by si toho ani nevšiml. Je tohle vůbec možné? Když si na sebe obléknu discgolfový dres a do ruky vezmu disk, někdo si toho přece musí všimnout. Jde to ale udělat i jinak, a to díky fenoménu, který se nazývá ideomotorika.
O co se jedná
Ideomotorika je záměrné využití představ, vizualizace a imaginace v procesu motorického učení. Vizualizace znamená, že si představujeme děje, které jsme prožili v minulosti, zatímco imaginaci využíváme, když si představujeme dosud nepoznané zážitky.
Ve sportu se používá tzv. ideomotorický trénink, který může být pro sportovce vhodnou součástí psychologické přípravy. Celý trénink se odehraje pouze v naší hlavě. Zní to možná zvláštně, ale ideomotorický trénink je v dnešní době běžnou součástí přípravy vrcholových sportovců.
Studie
Bylo již provedena řada studií, které zkoumaly rozdíl mezi ,,skutečným’’ tréninkem a ideomotorickým tréninkem a výsledky byly velmi překvapivé. Ideomotorický trénink funguje dobře, protože náš mozek neumí přesně odlišit, co se děje doopravdy a co si pouze představujeme.
Jak funguje ideomotorická reakce?
Ideomotorická reakce je možná díky tzv. kinestetickým buňkám mozkové kůry, které mohou být drážděny nejen vnějším podnětem, tedy periferně (stimulací proprioreceptorů), ale také centrálně (představou pohybu). Spouštěčem, který způsobí centrální podráždění kinestetických buněk mohou být například slova trenérů, kamarádů nebo představa v naší hlavě vyvolaná fantazií nebo silným zážitkem, který se nám stal. Ukázalo se, že impuls, prožitek z minulosti i imaginární akt vyvolávají podráždění kinesterických buněk. Vznik pohybové představy je podobný podnětům, které vznikají při vnímání reálného pohybu. Podněty v motorických buňkách potom vznikají na základě časových spojení s kinestetickými buňkami. Motorické buňky následně působí na sval a nastává jakási „pohybová reakce“ bez provedení vlastního pohybu.
Jdeme na to
Nyní se podíváme na to, jak ideomotorický trénink provádět. Nejdřív je potřeba si najít chvilku času, například během jízdy v MHD, během přednášky… Poté zavřete oči a zklidněte vaše myšlenky. Nadechněte se nosem a vydechněte pusou, přičemž výdech by měl být delší než nádech. Poté ,,pohlédněte’’ se zavřenýma očima lehce nahoru. Tato pozice očí ulehčí navození správného stavu mysli před ideomotorickým tréninkem. Nyní napočítejte pomalu od 20 do 1.
A teď už se můžeme vrhnout na imaginaci. Představte si váš discgolfový vzor. Může to být kdokoliv, např. Paul McBeth, Ricky Wysocki nebo Paige Pierce. Teď si představte, že jste to vy a podařilo se vám převtělit do jejich těla. Úplně se do toho vžijte jako by se to dělo právě tady a teď.
Představ si, že se na všechno díváš očima tvého vzoru. Soustřeď se i na detaily okolo sebe, může to být například vítr, který ti čechrá vlasy nebo sluníčko, které tě lechtá na kůži. A hlavně – užívej si ten pocit. Užívej si toho, že ti to jde a umíš to. Je to skvělý pocit, že? Představ si, jak hážeš daleko, představ si tu techniku, rozběh, nápřah a bum. Disk letí, letí a letí…
Až skončíš, napočítej pomalu od 1 do 20, pořádně se nadechni nosem, otevři oči a pomalu vydechni. A je to.
Výhody
Výhody tohoto tréninku jsou, že si můžeš představit úplně cokoliv. Na tvou fantazii se meze nekladou a ty můžeš díky motorickému tréninku prožít jakou situaci chceš, klidně i víckrát dokola a díky tomu se skvěle připravit.
Ideomotorický trénink není vše
Nemyslete si ale, že když začnete používat pouze ideomotorický trénink, stanou se z vás za chvíli mistři světa. Takhle to vůbec není, tento trénink slouží jako doplněk k běžnému tréninku nebo jej můžete používat v případě zranění, rehabilitace, během offseason atd. Provádí-li se ideomotorický trénink společně se ,,skutečným’’ tréninkem, vznikají v naší mozkové kůře dočasné spoje, které se opakováním zpřesňují a posilují, a to je přesně to, co chceme ať už v discgolfu, ale i v jiném sportu.
Moje vlastní zkušenost
A jaká je moje vlastní zkušenost s ideomotorikou? Ještě donedávna jsem upřímně nevěděla, že něco takového existuje. Dozvěděla jsem se o tom až ve škole a poté jsme si o tom s kamarády zjistili víc a mně to přišlo velmi zajímavé. Došlo mi, že ideomotoriku jsem už dřív používala, a to tak, že jsem někdy třeba jenom ležela a představovala si různá česká, ale i zahraniční hřiště, na kterých jsem hrála. Představovala jsem si, jak hážu a pocitově to bylo skoro jako by se to vážně dělo, až na to, že jsem ležela pod peřinou a ani jsem nepohla prstem. Ten pocit ale byl tak silný, až mě to příjemně překvapilo. Doporučuji si ideomotorický trénink zažít na vlastní kůži, protože to je skvělý zážitek a je to pro nás a náš discgolfový rozvoj přínosné.
Zdroje: